Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Wideo

Bardzo się ucieszyłem, że znowu mogę przygotować materiał promujący firmę Olympus. Tym razem miałem wesprzeć sprzedaż dwóch nowych toreb fotograficznych – Streetomatic Olympus Edition i Olympus Explorer – oraz Uniwersalnego plecaka fotograficznego Olympus.

Chcieliśmy pokazać praktyczne zastosowanie powyższych produktów oraz wszelkich akcesoriów, z których fotograf może korzystać na co dzień. Scenariusz był prosty: z pomocą danego fotografa prezentowaliśmy design i charakter konkretnego produktu podczas typowego dnia pracy. Głównych bohaterów dopasowaliśmy do grup docelowych odbiorców, a następnie wybraliśmy trzy lokalizacje.
Torbę Streetomatic Olympus Edition pokazaliśmy w Porto – cudownej, historycznej części Portugalii położonej nad brzegiem Duero. Nowa dzielnica miasta Porto, pełna nowoczesnej architektury, została wybrana dla torby Olympus Explorer. Sceną dla Uniwersalnego plecaka fotograficznego Olympus było Vigo, miasto w Hiszpanii, w którym, według Juliusza Verne'a, znajduje się najlepiej strzeżona tajemnica kapitana Nemo.

OM-D E-M1X miał swoją premierę kilka tygodni przed tym zleceniem. Nowy tryb OM-Log 400 (teraz dostępnym również z najnowszą aktualizacją oprogramowania aparatu OM-D E-M1 Mark II) sprawił, że wybór sprzętu był dla nas dość oczywisty. Przyzwyczajenie się do nowego modelu aparatu zwykle zajmuje trochę czasu. W przypadku serii Olympus OM-D zmiana jednego modelu na drugi jest niezwykle łatwa – struktura menu we wszystkich aparatach jest bardzo podobna. Pozostaje tylko przetestować nowe funkcje, by poznać ich możliwości.
Jeśli chodzi o obiektywy, zdecydowaliśmy się na M.Zuiko Digital ED 17mm F1.2 PRO i M.Zuiko Digital 45mm F1.2 PRO. To moje dwa ulubione obiektywy, które powinny zawsze znajdować się w torbie każdego filmowca. Oferują one fantastyczną jakość, nawet gdy pracuję z szeroko otwartą przysłoną. Posiadają wygodny pierścień ręcznego ustawiania ostrości (niezbędny w trakcie filmowania), której precyzyjne ustawienie wspierane jest przez peaking ostrości w aparacie. Korzystaliśmy także z obiektywów M.Zuiko Digital 7-14mm F2.8 PRO i M.Zuiko Digital 75mm F1.8 PRO.

Wybranie trybu OM-Log 400 oznaczało pracę z minimalną czułością ISO 400. Zastosowanie filtrów szarych ND pozwoliło na fotografowanie z przysłoną o wartości nawet F1.2! Tryb OM-Log 400 umożliwia pracę w otoczeniu o wysokim kontraście bez utraty szczegółów w obszarach silnie naświetlonych lub zacienionych.
LUT ułatwia korekcję ekspozycji i kolorów w postprodukcji.
Dzięki OM-D E-M1X jakość przygotowanego przez nas materiału była imponująca.

Udoskonalona wbudowana stabilizacja obrazu odegrała bardzo ważną rolę. Nie potrzebowałem dodatkowych akcesoriów – wystarczył mi sam aparat.
Dla mnie jest to jedna z najlepszych cech serii OM-D, szczególnie w przypadku wideo. Mobilność, prędkość, z jaką aparat pracuje, oraz mniejszy rozmiar – mogę wtopić się w otoczenie prawie jak turysta.E-M1X szybko ustawia ostrość i z łatwością podąża za fotografowanym czy filmowanym obiektem przy pomocy tradycyjnego C-AF lub systemu śledzenia. Świetnie radzi sobie w wielu sytuacjach – jest idealny do tej pracy.
Oczywiście jeśli chodzi o wideo, ogromne znaczenie ma dźwięk. Niektóre elementy dźwiękowe zarejestrowaliśmy przy pomocy rejestratora LS-P4 gwarantującego doskonałą jakość nagrań.

Osiągnięty efekt – jakość trzech filmów promocyjnych i serii zdjęć reklamowych – przesądził o podjętej przeze mnie decyzji. E-M1X pozostanie moim głównym narzędziem pracy. Aparat jest wszechstronny i daje mi mnóstwo możliwości.

Zobacz kulisy powstania materiału i obejrzyj filmy promujące torby oraz plecak Olympus.

Autor i filmowiec: Fernando Rey Daluz

Wszystkie zdjęcia wykonano: