Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Wideo

"Kręcenie filmów od dawna jest moją największą pasją. Zawsze wiedziałem, że chcę w taki sposób zarabiać na życie. Rzuciłem pracę przy biurku,
skończyłem studia filmowe i moje hobby stało się moją pracą.
Gdy w 2015 roku po raz pierwszy zrealizowałem projekt za pomocą aparatu Olympus OM-D E-M 5 Mark II, z dnia na dzień zamieniłem swój sprzęt na modele marki Olympus. Połączenie profesjonalnej jakości zdjęć, intuicyjnej obsługi i tak doskonałego stabilizatora obrazu ułatwiło mi podjęcie decyzji, której nie żałuję do dziś, wprost przeciwnie.

Na początku 2017 roku zabrałem ze sobą aparat Olympus OM-D E-M1 Mark II w podróż
na Bali. Od początku było dla mnie jasne, że zostawiam w domu wszelki sprzęt pomocniczy, taki jak statyw czy gimbal, a wyposażenie aparatu,
które zabieram ze sobą, nie powinno przekraczać wagi 1 kilograma.
Mieć profesjonalny sprzęt zawsze przy sobie, aby we właściwym momencie nakręcić film lub
zrobić zdjęcie – to prawdziwy przywilej. Aparat wspaniale leży w dłoni zarówno z przymocowanym uchwytem na baterie, jak i bez niego."

Od stycznia na Bali panuje pora deszczowa, dlatego też opady deszczu i wysoka wilgotność powietrza towarzyszyły nam każdego dnia. Codzienny prysznic nie omijał również aparatu. Mimo to mogłem polegać na nim w każdej sytuacji. 2–3 baterie pozwalały mi intensywnie pracować przez cały dzień.
Inną zaletą tego aparatu jest jego niepozorny wygląd. Mogłem poruszać się jak zwyczajny turysta i korzystać z niego zawsze i wszędzie.
Pozytywnie zaskoczyła mnie jakość nagrań w rozdzielczości 4K.
Ostre jak brzytwa nagrania wideo – aż do najmniejszego szczegółu. Poszczególne klatki eksportowałem w formie zdjęcia o rozdzielczości 9 MP!
Chociaż aparat wyposażony jest w bardzo dobry autofokus, ostrość zdjęć zawsze ustawiam ręcznie. Dzięki funkcji zoomowania oraz niezawodnej funkcji peaking ostrość mam pod stałą kontrolą. Powiększanie obrazu podczas nagrywania z ręki z wykorzystaniem obiektywu o zakresie ogniskowych 40–150 mm to żaden problem.
Wystarczy chwila na zapoznanie się z menu aparatu.
Możliwość programowania każdego przycisku czy przełącznika według własnych potrzeb i przyzwyczajeń bardzo ułatwia pracę.
Nie potrafiłbym już zrezygnować ze składanego obrotowego wyświetlacza.
Często trzymam aparat nad głową i opuszczam go powoli w dół, mając wyświetlacz cały czas przed oczyma. Powstają wtedy piękne ujęcia, a wbudowany 5–osiowy stabilizator obrazu zapewnia, że są one płynne.
Aparat wyposażony jest w wyjścia na mikrofon i słuchawki, jednak podłączenie zewnętrznego mikrofonu nie zawsze było konieczne. Wbudowany mikrofon pozwala uniknąć szumu w nagraniach i ich jakość w wielu sytuacjach jest absolutnie zadowalająca.
Myślę, że ten aparat oraz obiektywy 25 mm 1.2 i 12–100 mm 4 to najlepszy sprzęt na taką wyprawę.
Z pewnością nie zrezygnuję całkowicie z wyposażenia pomocniczego, jestem jednak zachwycony nowymi możliwościami, jakie oferuje ten aparat, szczególnie podczas podróży.

Nie potrafię wyobrazić sobie pracy z aparatem, który nie posiada wszystkich wymienionych zalet.

Autor, Fotograf & Kamerzysta: Dominique Züger

Wszystkie zdjęcia wykonano: