Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Social i Lifestyle

Fotografowanie w trudniejszych warunkach oświetleniowych jest zawsze bardziej wymagające, a w efekcie często dostajemy ciemne, rozmyte zdjęcia. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, twoje zdjęcia wewnątrz wykonane aparatem PEN mogą być duże jaśniejsze i ostrzejsze, niż te wykonane jakimkolwiek smartfonem.

TRZYMAJ APARAT NIERUCHOMO

Mała ilość światła wymaga dłuższych czasów naświetlania i to jest właśnie powodem rozmytych zdjęć, szczególnie kiedy fotografujemy z ręki. Ale nie potrzebujesz wcale drogiego statywu, wystarczy kilak książek lub krzesło, aby postawić na nich aparat i zminimalizować jego ruchy - pozwoli to uzyskać bardziej wyraźne zdjęcia. A jeśli chcesz zrobić ujęcie portretowe, wystarczy, że zmienisz proporcję obrazu na 3:4 w Super Control Menu.

USTAWIENIA

Aby Twoje zdjęcie w słabszym świetle i we wnętrzach były jaśniejsze, powinieneś zainteresować się też ustawieniami aparatu. Dłuższy czas migawki, szerzej otwarta przysłona i wyższa wartość ISO pozwolą na wpuszczenie większej ilości światła. Jeśli wciąż fotografujesz tylko w trybie AUTO, spróbuj przełączyć się na tryb P. W tym trybie aparat też sam dobierze czas i przysłonę, ale możesz trochę skorygować parametry, obracając pokrętłem na górze aparatu. Zobaczysz na ekranie, jak zdjęcie robi się jaśniejsze lub ciemniejsze z każdym kliknięciem pokrętła. Będzie to też doskonała okazja na naukę ustawień PEN’a, które pozwolą na uzyskanie jaśniejszych obrazów. Jeśli jednak nadal chcesz korzystać z trybu AUTO, możesz zmieniać jasność w parametrach obrazu bezpośrednio na ekranie.

Dodatkowo, jeśli twoje zdjęcia są zbyt ciepłe lub za żółte, wyłącz funkcję ZACHOWAJ CIEPŁY KOLOR, która znajduje się w ustawieniach menu, sekcja F. Możesz też dostosować barwę zdjęcia bezpośrednio na ekranie dotykowym.

KORZYSTAJ Z APLIKACJI OI SHARE APP

Jeśli zamierzasz fotografować samego siebie, aplikacja OI Share App to podstawa. Kiedy połączysz aparat ze smartfonem za pomocą wi-fi, będziesz mieć nie tylko podgląd ujęcia na ekranie telefonu, ale także zrobisz zdjęcie, zmienisz ustawienia i ustawisz samowyzwalacz. Jeśli zamierzasz robić autoportrety, ustaw samowyzwalacz z dwusekundową przerwą pomiędzy kolejnymi zdjęciami. Pozwoli Ci to na zmianę pozy i utrzymania jej wystarczająco długo, aby zdjęcie nie było rozmyte.

OBIEKTYWY

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, twój podstawowy obiektyw powinien poradzić sobie z trudniejszymi warunkami. Ale najszersza przysłona F3.5 nie jest idealna na takie warunki. Obiektywy z szerszą przysłoną nadają się do tego lepiej. Na przykład obiektyw M.Zuiko Digital 25mm F1.8 ma przysłonę o wartości F1.8 i dużo lepiej poradzi sobie ze słabszym światłem. Z takim obiektywem dużo łatwiej będzie ci się robiło zdjęcia w słabszym świetle i we wnętrzach, będą one żywsze i wyraźniejsze, a do tego będą miały ładnie rozmyte tło.

Mam nadzieję, że tych kilka rad pozwoli ci robić lepsze zdjęcia w sytuacjach, kiedy brakuje trochę światła. I pamiętaj, baw się przy tym dobrze.

Autor & Fotograf: Debs Stubbington

Wszystkie zdjęcia wykonano: