Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Social i Lifestyle

Jeśli jeszcze nie próbowałeś robić zdjęć makro, to właśnie moment. Nawet w przydomowym ogródku można zrobić doskonałe zdjęcia – najzwyklejszy kwiatek może okazać się idealnym modelem makro. A jeśli pobawisz się trochę ze światłem i głębią ostrości, możesz stworzyć naprawdę ciekawe i zaskakujące obrazy. M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 Macro ma współczynnik powiększenia 1,25x, co oznacza, że możesz uchwycić zachwycające i drobne detale z bardzo bliska, a w połączeniu z aparatem Olympus PEN pozwoli ci szybko i łatwo rozpocząć przygodę z makrofotografią..

Kilka rad na dobry początek:

1. Znajdź dobry obiekt zdjęć

Najlepszymi obiektami są małe insekty lub kwiaty i inne rośliny, nawet takie, które możesz spotkać w swoim ogródku czy w trakcie spaceru. Szczegóły insektów rzadko są widoczne gołym okiem, dlatego uchwycone z bliska, obiektywem makro, robią imponujące wrażenie, a zbliżenia kwiatów zamieniają się abstrakcyjne obrazy, które doskonale prezentują się wydrukowane w duży formacie. Ale są też inne obiekty, które są wdzięcznymi obiektami fotografii makro. Krople wody dostarczają sporo zabawy dźeki refleksom światła na ich powierzchni. Intrygujące obrazy można także uzyskać fotografując obiektywem makro 30mm f.3.5 delikatna biżuterię.

2. Wykorzystaj warunki

Fotografowanie owadów w zachmurzony dzień daje z reguły lepsze efekty, ponieważ światło jest bardziej rozproszone i łatwiej uchwycić obiekt bez robienia cienia własnym ciałem. Jednak jeśli chodzi o kwiaty i rośliny, bezpośrednie słońce może pomóc w uzyskaniu cieni i pozwoli dodać trochę dramatyzmu i głębi twoim zdjęciom. Pobaw się trochę ze światłem padającym bezpośredni na kwiaty i z różnymi kątami ujęcia – uzyskasz różne ciekawe rezultaty. Lepsze są też dni bez wiatru, ponieważ wiatr najczęściej przeszkadza i utrudnia uchwycenie obiektów w bezruchu. Lepiej tez sprawdza się fotografowanie z ręki, bez statywu, ponieważ możemy podążać za naszym obiektami, jeśli jest taka potrzeba.

3. Ustawienia

Krótki czas migawki jest kluczowy, jeśli fotografujemy szybkie owady albo fotografujemy w wietrzny dzień. Dla obiektów w ruchu wybierz w swoim PENie tryb z priorytetem migawki (S), żeby kontrolować czas naświetlania.

Jeśli fotografujesz obiekty nieruchome, kwiaty i rośliny, tryb priorytetu przysłony (A) pozwoli na łatwą kontrolę głębi ostrości. Użycie węższej przysłony (wyższy numer) pozwoli na uchwycenie całego obiektu w polu ostrości. Otwarcie przysłony do najszerszej wartości (najniższy numer ) w obiektywie 30 mm będzie to 3.5, pozwoli na uchwycenie ostrości tylko na części obiektu, a reszta zostanie rozmyta z pięknym efektem bokeh. Możesz wykorzystać dotykowy ekran Olympusa PEN do wskazania obszaru, który ma byś ostry. Pobaw się trochę przysłoną, żeby zobaczyć jak wpływa na efekt końcowy i znajdź wartość, która odpowiada ci najbardziej.


W ustawieniach PENa znajdziesz także specjalne tryby zdjęć makro. Jeśli wybierzesz tę opcje, aparat sam dobierze optymalne parametry. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia i do tej pory używałeś tylko trybu AUTO.

4. Eksperymentuj!

Najważniejsza sprawa: nie bój się eksperymentować i pamiętaj o dobrej zabawie w trakcie swoich sesji makro. Wyjdź na spacer i postaraj się sfotografuj coś ciekawego, przekonaj się, jak bardzo będziesz zachwycony detalami, które uchwyci twój Olympus PEN.

Autor & Fotograf: Debs Stubbington

Wszystkie zdjęcia wykonano: