Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Social i Lifestyle

Młodzi rodzice mają w telefonach tysiące bezużytecznych zdjęć swoich dzieci. Zdjęć, których nigdy ponownie nie obejrzą. Z tego artykułu dowiesz się, jak i czym robić zdjęcia, aby warto było je zachować na dłużej. Najlepiej zacząć właśnie jesienią. Złote liście i złote światło sprawiają, że fotografować można dosłownie wszędzie.

Pierwszy aparat Olympus PEN dostałam pięć lat temu, zaraz po narodzinach mojego pierwszego syna. Od tego czasu używam tylko aparatów Olympus. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Rób prawdziwe portrety
M.Zuiko Digital 45mm F1.8 to zdecydowanie mój ulubiony obiektyw. Nazywam go moim „obiektywem portretowym”. Mogę fotografować nim z bliska, by tworzyć wyjątkowe portrety moich dzieci, oraz z dużej odległości – wówczas osiągam pięknie rozmyte tło.
Pierwsze zdjęcie to portret wykonany moim obiektywem 45mm. Wyraźna jest tylko twarz mojego syna Philipa. Pierwszy plan i tło są rozmyte. Brzmi skomplikowanie? Dotknęłam twarzy syna na ekranie aparatu, a aparat zrobił resztę. Bułka z masłem.
Aparaty w niektórych telefonach komórkowych oferują „tryb portretowy”, ale nie daj się zwieść. Technologia tylko próbuje naśladować działanie obiektywu portretowego. Różnice można z łatwością dostrzec w drobnych elementach, takich jak liście. Po prostu nie wygląda to dobrze.


Rób zdjęcia z góry
Niemowlęta trudno sfotografować, szczególnie bez pomocy kogoś, kto skupi ich uwagę. Aby poradzić sobie z tym problemem, moim dzieciom robię zdjęcia z góry. Tworzę taki „dziecięcy flatlay” :).
Oczywiście można „poszaleć” i stylizować zdjęcie, układając przeróżne przedmioty wokół dziecka, ale ja lubię, gdy moje fotografie są jak najbardziej naturalne. Lubię jednak trzymać się motywu kolorystycznego, aby nadać obrazowi trochę harmonii. Na następnym zdjęciu użyłam tylko neutralnych kolorów. Podczas robienia zdjęć z góry używam M.Zuiko Digital 17mm F1.8.
Obiektyw 17mm F1.8 świetnie sprawdza się w plenerze. Musisz koniecznie pamiętać o nim podczas rodzinnych wycieczek. Uchwycisz nim swoje dzieci i pokażesz ich otoczenie.

Uchwyć ulotne chwile, natychmiast opublikuj fotografie
Za pomocą aplikacji Olympus OI.Share wybrane fotografie możesz z łatwością przesłać do smartfona – w dowolnym miejscu i czasie. Dotknij ikony udostępniania na ekranie dotykowym aparatu, otwórz aplikację i wybierz zdjęcia, które chcesz przesłać do telefonu.
Jeśli wybierzesz zdjęcie, które jest już zapisane w aparacie, Ol.Share zapyta Cię, czy chcesz je importować, gdy aparat jest podłączony do smartfona przez aplikację Ol.Share. Nie trać czasu na selekcję. Korzystając z łączności Bluetooth, po prostu prześlij automatycznie wszystkie zdjęcia do telefonu – nawet gdy aparat jest wyłączony.

Rób świetne zdjęcia przy słabym oświetleniu
Listopad i grudzień to trudne miesiące do robienia zdjęć. Oto zdjęcie, które zrobiłam moim synom na naszą coroczną rodzinną kartkę świąteczną.
Prawda jest taka, że mimo zapewnień producentów smartfonów, iż zamontowane w nich aparaty świetnie radzą sobie przy słabym świetle, wykonane nimi fotografie zawsze są nieco ziarniste i przyciemnione. Dzieje się tak dlatego, że obrazy są ulepszane cyfrowo, aby kompensować słabe oświetlenie. Szkoda, bo ogranicza to możliwość robienia zdjęć telefonem. Aby jakość fotografii była zadowalająca, musimy czekać na odpowiednie światło.

Moje sztuczki

Robię dużo zdjęć, co pozwoliło mi opracować parę sztuczek, dzięki którym moje fotografie są trochę lepsze. Oto kilka wskazówek dotyczących robienia zdjęć w sezonie jesiennym.
Nie fotografuj w ostrym świetle słonecznym. W takich warunkach dzieci będą mrużyć oczy, powstaną ostre kontrasty i ostre cienie. Gdy świeci słońce, rób zdjęcia, stojąc w cieniu.
Tylne światło może być piękne. Jesienią światło jest bardziej rozproszone i złociste niż światło, które obserwujemy latem. Oznacza to, że możesz z powodzeniem robić zdjęcia pod światło. Aparaty Olympus PEN doskonale sprawdzają się w takich warunkach, podczas gdy aparaty w telefonach mają problemy z odwzorowaniem kolorów i zachowaniem kontrastów.
Poczekaj na idealne oświetlenie. Świat wygląda niesamowicie, gdy przestaje padać deszcz, a słońce przebija się przez chmury. To idealny moment do robienia zdjęć. Nie przegap też „złotej godziny” – wówczas słońce leży nisko nad horyzontem.
Podczas robienia zdjęć zwróć się do okna i uchwyć wpadające przez nie światło.
Dzieci wyglądają na zdjęciach lepiej, gdy nie wiedzą, że są fotografowane. Obiektyw M.Zuiko Digital ED 75mm F1.8 pozwoli Ci stanąć wystarczająco daleko, aby dzieci Cię nie zauważyły. Naturalne, niepozowane zdjęcia są zawsze łatwiejsze do wykonania niż zdjęcia pozowane. Dzieci lubią robić śmieszne miny i tracą koncentrację, kiedy są proszone o zapozowanie. Rozśmiesz je i zrób zdjęcie, gdy się tego nie spodziewają.

Autor i fotograf: Ingrid Holm

Wszystkie zdjęcia wykonano: