Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Social i Lifestyle

Jeśli chcesz uzupełnić swój podstawowy zestaw Olympus PEN o nowe obiektywy, ten post jest właśnie dla Ciebie. Opiszę tu kilka obiektywów i podpowiem, który z nich najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Podzielę się z Tobą wiedzą, która pomoże Ci korzystać z szerokiej gamy obiektywów Olympus – wszystkie są kompatybilne z aparatem Olympus PEN.

Co oznaczają te liczby?
Pierwsza grupa liczb, po której występuje skrót „mm”, to ogniskowa obiektywu. Na przykład 45 mm lub 14–42 mm. Jest to zasadniczo informacja dotycząca Twojego kąta widzenia. Jeśli na obiektywie występuje tylko jedna liczba, wówczas ma on stałą ogniskową i jest nazywany obiektywem stałoogniskowym. Dwie liczby wskazują, że jest to obiektyw zmiennoogniskowy. Gwarantuje on bardziej uniwersalny zakres kąta widzenia, który reguluje się za pomocą pierścienia zooma – manualnie lub automatycznie.

Mówiąc ogólnie, im dłuższa ogniskowa, tym węższy kąt widzenia i większe powiększenie. Im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt widzenia i mniejsze powiększenie. Standardowe obiektywy to takie, których pole widzenia jest najbliższe ludzkiemu oku – to na przykład obiektyw Olympus MZD 25mm F1.8. Obiektywy o szerszym kącie mają pole widzenia szersze niż ludzkie oko, na przykład MZD 17mm F1.8.
Druga grupa liczb na Twoim obiektywie to przysłona. W zasadzie jest to regulowany otwór, przez który przechodzi światło. Liczba wskazuje na największą możliwą wartość przysłony danego obiektywu. Obiektywy MZD 25mm lub MZD 17mm osiągają zatem do F1.8. W przypadku podstawowego obiektywu MZD 14–42mm największa możliwa przysłona zmienia się wraz ze stosowanym powiększeniem. Przy 14 mm jest to F3.5, a przy 42 mm (pełnym powiększeniu) – F5.6.Dlaczego muszę stać tak daleko z niektórymi obiektywami?
To najczęściej zadawane pytanie. Zwykle naszym pierwszym obiektywem, o który uzupełniamy zestaw PEN, jest obiektyw MZD 45mm F1.8. Ma on zupełnie inne pole widzenia niż podstawowy obiektyw MZD 14-42mm, co może być nieco mylące.
Jak już wspomniałam, im dłuższa ogniskowa, tym węższy kąt widzenia i większe powiększenie. Im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt widzenia i mniejsze powiększenie. Oznacza to, że obiektyw podstawowy MZD 14-42mm ma znacznie szersze pole widzenia i oferuje małe powiększenie, podczas gdy obiektyw MZD 45mm ma znacznie węższy kąt widzenia i oferuje większe powiększenie.
Spójrz na diagram – obiektyw MZD 14-42mm obejmuje znacznie większą część obiektu; MZD 45mm jest w stanie uchwycić tylko jego niewielki fragment. Aby obiektyw MZD 45mm sfotografował tyle samo elementów, musimy zrobić kilka kroków do tyłu.

Kilka dodatkowych informacji
• Zawsze eksperymentuj z przysłoną, gdy korzystasz z obiektywu o różnym zakresie ogniskowych. Zmiana przysłony może znacząco wpłynąć na wygląd zdjęcia.
• Pamiętaj, że niektóre obiektywy, np. MZD 17mm F1.8 i MZD 12mm F2, mają pierścień ręcznego ustawiania ostrości. Dzięki niemu zyskasz większą manualną kontrolę nad ostrością.
• Niektóre obiektywy M.Zuiko są dostępne tylko w czarnym kolorze, np. MZD 30mm F3.5.

Druga część tego artykułu pojawi się już w listopadzie.

Autor i fotograf: Debs Stubbington

Wszystkie zdjęcia wykonano: