Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Miasto i Podróże

Gdy w 2003 roku w moje ręce wpadł aparat Olympus Camedia, nawet nie przyszło mi do głowy, co mnie czeka. Wzloty i upadki, zmiany stylu fotografii i nowe pojmowanie jej istoty, wiele złych decyzji i kilka doskonałych. Jest jednak coś, co się nie zmieniło... Olympus.
Na początku kierowała mną ciekawość. Później przyciągali mnie do siebie ludzie z firmy Olympus, którzy zawsze są chętni do pomocy. Ogromnie cenię sobie jakość sprzętu Olympus, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.

Fotografuję w stylu reporterskim, lecz lubię także zagłębiać się w świat fotografii surrealistycznej i abstrakcyjnej. Lubię robić zdjęcia na koncertach, występach i ślubach oraz utrwalać pejzaże i miejskie scenerie – lubię być tam, gdzie nie muszę w żaden sposób ingerować w fotografowane przeze mnie otoczenie. Lubię spontaniczne chwile i wszelkiego rodzaju wydarzenia.
Ze względu na mój styl fotografowania czasami stosuję bokeh. Choć lubię ten efekt, nie myślę o nim, wykonując zdjęcia – staram się zastosować jak najkrótszy czas otwarcia migawki oraz jak najniższe wartości ISO i F-stop. Bokeh to tylko produkt. Oczywiście odległość od fotografowanego obiektu ma tu ogromne znaczenie. Zdjęcia z efektem bokeh wykonuję najchętniej w nocy. Korzystam wtedy z jasnego światła w tle, jaki dają na przykład latarnie.




Często fotografuję ludzi podczas koncertów, wesel itp. Słabe oświetlenie nie jest dla mnie niczym nowym.
Do niedawna moim głównym narzędziem pracy był obiektyw 17 mm, który świetnie sprawdza się podczas fotografowania miejskich scenerii. Gdy fotografuję w słabych warunkach oświetleniowych, uwieczniam ludzi lub robię zdjęcia na ulicy, korzystam z obiektywów 25 mm i 45 mm. Mile zaskoczył mnie piękny pierzasty bokeh, a także ostrość, szybkość ustawiania ostrości oraz jasność tych obiektywów.

Żaden ze mnie inżynier, dlatego też nie biorę się za pisanie złożonych recenzji. Mogę jednak z całą pewnością powiedzieć, że niesamowita jakość i szczegółowość zdjęć wywołuje uśmiech na mojej twarzy.
Niedawno poproszono mnie o udzielenie kilku wskazówek dotyczących fotografowania tymi obiektywami. Mam tylko jedną wskazówkę: po prostu rób zdjęcia, tu nie da się niczego zepsuć. Mówię całkiem poważnie. Te obiektywy są po prostu świetne.

Autor & Fotograf: Silvijo Selman

Wszystkie zdjęcia wykonano: