Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Miasto i Podróże

1. Lekkość podróżowania

Nikt nie chce zabierać w podróż zbyt ciężkiego bagażu. I właśnie dlatego powinieneś roztropnie wybierać sprzęt foto, który zabierasz na wyprawy, a wszystko, co nie jest niezbędne, musi zostać w domu. Obiektywy stałoogniskowe są niesamowite, ale zbyt wiele obiektywów na wyprawie może być ciężkim kłopotem. Jeśli zamiast tego zabierzesz ze sobą jeden albo dwa zoomy, oszczędzisz sporo miejsca w bagażu. Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4 IS PRO jest doskonałym wyborem, jeśli zdecydujesz się zabrać tylko jeden obiektyw.

2. Ciche fotografowanie

Bezgłośna migawka pozwala na dyskretne fotografowanie i idealnie sprawdza się w trakcie sesji ulicznych, ślubów, fotografowania zwierząt i wszędzie, gdzie jakiekolwiek hałasy będą przeszkadzały czy odwracały uwagę. Wszystkie aparaty OM-D mają elektroniczną migawkę, dzięki czemu pozwalają na bezgłośne fotografowanie.

3. Statywy

Od kiedy Olympus zaprezentował swoją niezwykłą stabilizację obrazu, statywy nie są już tak często potrzebne. Ale jeśli zamierzasz wykorzystać naprawdę długie czasy ekspozycji, na przykład fotografując nocne niebo – statyw to podstawa. Zaopatrz się w jakiś mobilny model, który zawsze możesz mieć ze sobą. Dobrą alternatywą może być Gorilla Pad, uchwyt, który pozwala przymocować aparat do słupka albo drzewa i często pozwala na uzyskanie ciekawych kątów widzenia. Do tego nie musisz się martwić o to, że jest niestabilny – OM-D poradzi sobie z jego drganiami. Do tego aplikacja OI Share pozwoli na zdalną kontrolę aparatu, co jest niezwykle wygodne.

4. Dodatkowe baterie

Brak zasilania w trakcie sesji to prawdziwy koszmar. Pamiętaj, żeby zawsze mieć zapasową baterię lub power bank. Najnowsze modele Olympusa pozwalają zarówno na pracę, jak i ładowanie przez port USB. Zawsze warto jest też mieć zapasową kartę SD.

5. Wstawaj wcześnie

W czasie wschodów I zachodów słońca światło jest niskie, ciepłe i bardzo plastyczne – to idealne warunki fotograficzne. Nastaw budzik i zaplanuj sesję w pięknym ciepłym świetle. Wykorzystanie podświetlenia też może być jedną z technik, która da niezwykłe rezultaty.

6. Kompozycja

Podstawową wiedzą w fotografii jest kompozycja. Zasada trójpodziału nie zawsze jest najlepszą opcją, ale zawsze warto o niej pamiętać i od niej zaczynać, zanim zaczniesz szukać innych wariantów. Pamiętaj też, że w fotografii nic nie jest wyryte w skale, więc wciąż poszukuj własnej, kreatywnej wizji!

7. Perspektywa

Kąt widzenia ma szczególne znaczenie w fotograficznej ekspresji i może stanowić o fundamentalnych różnicach. Widok z lotu ptaka i perspektywa żabia to dwa ekstremalne punkty widzenia z wieloma możliwościami. Pozwól sobie na kreatywność i wypróbuj kąty, z których nigdy jeszcze nie fotografowałeś. Odchylany, dotykowy ekran może tu być bardzo pomocny.

8. Zawsze miej ze sobą aparat

Nigdy nie wiadomo, kiedy trafi się okazja na dobre ujęcie, więc zawsze miej pod ręką aparat, szczególnie kiedy nurkujesz czy wspinasz się w górach. Doskonałym wyborem w takich warunkach będzie Olympus Tough TG-6, który jest odporny na wodę, mróz i dzielnie znosi upadki.

9. Tryb HDR

Aparaty Olympus pozwalają na skorzystanie z trybu HDR. Aparat robi wtedy kilka ujęć z różnymi parametrami ekspozycji i tworzy jedno zdjęcie z imponującą liczbą szczegółów zarówno w ciemnych, jak i w jasnych partiach obrazu. Funkcja ta świetnie sprawdza się w fotografowaniu krajobrazów – oferuje piękną kolorystykę i równomierne naświetlenie.

10. Nie zapominaj o detalach

Łatwo zapatrzyć się w wielkie sceny, ale nie należy zapominać o detalach. Kwiat, motyl czy kropla deszczu mogą być wdzięcznym fotograficznym obiektem, który wzbogaci twoją opowieść. Na następną wyprawę powinieneś zabrać któryś z obiektywów makro: M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 Macro albo 60mm F 2.8 Macro, każdy z nich doskonale współpracuje z aparatami Olympus.

Autor & Fotograf: Niklas Nilsson

Wszystkie zdjęcia wykonano: