Mobile Version Hide

Wydaje się, że przeglądasz tę stronę w oparciu o przeglądarkę Internet Explorer 6. Przeglądarka ta jest już przestarzała.
Dla bardziej bezpiecznego i niezawodnego przeszukiwania zalecamy, wykonanie upgrade'u przeglądarki do jednej z wymienionych wersji:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Miasto i Podróże

Nazywamy się Lisa Nuber I Patrick Scholz, jesteśmy fotografami realizującymi projekt „Social Traveling”. W ciągu ostatnich kilku tygodni mieliśmy okazje spędzić czas z nowym OM-D E-M10 Mark IV, robiąc przy okazji sporo zdjęć promocyjnych.

Często spędzamy całe dnie zwiedzając miejsca, w których aktualnie jesteśmy, przemierzmy ulice w poszukiwaniu idealnego miejsca na sesję. Oprócz standardowego obiektywu z zestawu, M.Zuiko Digital ED 14‑42mm F3.5-5.6 EZ, tym razem zabraliśmy też kilka innych szkieł: trzy stałki M.Zuiko Digital 17mm F1.8, 25mm F1.8 and 45mm F1.8 , a także M.Zuiko Digital ED 12-45mm F4 PRO oraz M.Zuiko Digital ED 14‑150mm F4-5.6 II. Mimo tego całego sprzętu, nasz plecak był zaskakująco lekki - to jest jedna z tych rzeczy, za które kochamy system Olympusa. korpus i obiektywy są lekkie i kompaktowe, sprawiając, ze E-M10 Mark IV to doskonały towarzysz w podróży dla wszystkich, którzy nie chcą dźwigać ciężkiego sprzętu, ale wciąż chcą mieć możliwość robieni doskonałych zdjęć.

Nasza podróż rozpoczęła się na rodzimym terenie, na południowym krańcu Niemiec, gdzie fotografowaliśmy widoki w Wangen im Allgäu, mieście w okolicach Ravensburga. Następny na liście był Frankfurt, gdzie spędziliśmy trochę czasu testując automatyczne rozpoznawanie twarzy z detekcją oka. Nawet w zatłoczonej miejskiej dżungli nigdy nie musieliśmy korygować ostrości, aparat za każdym razem bezbłędnie ostrzył na oku fotografowanej osoby.

Inną funkcją, która sprawdziła się w miejskim otoczeniu, był tryb wielokrotnej ekspozycji. To, w połączniu z różnymi trybami AP (Advanced Photography) pozwoliło łatwo wykorzystać wielokrotną ekspozycje na wiele kreatywnych sposobów.

Następnym przystankiem był Freiburg, gdzie przetestowaliśmy kolejne możliwości trybu AP. Funkcja Live Composite pozwoliła na uchwycenie spektakularnych nocnych widoków bez skomplikowanych trików. Żeby w pełni wykorzystać tę funkcje, należy zamontować aparat na statywie. Kiedy wybierzesz obiekt, wszystko, co trzeba zrobić, to nacisnąć spust migawki. Aparat zaczyna robić zdjęcie z optymalnym ustawieniem jasności. Oznacza to, że oświetlone obiekty nie są zbyt jasne, ponieważ ich jasność na zdjęciu już się nie zmieni. Jednak pojawiają się na nim nowe światła, np. przejeżdżających samochodów czy przesuwających się gwiazd, zapisane zostaną na tym samym zdjęciu. W efekcie otrzymujemy jeden obraz, na który znajdują się wszystkie jasne obiekty, bez potrzeby skomplikowanej obróbki.

Kolejną funkcją, która okazała się bardzo pomocna przy tej okazji, było połączeni aparatu ze smartfonem. Dzięki aplikacji OI.Share mogliśmy obserwować na ekranie smartfona, jak powstaje nasze zdjęcie. Było to duże ułatwienie, ponieważ ustawiliśmy aparat blisko ziemi, i kontrola ekspozycji za pomocą Live View byłaby bardzo uciążliwa.

Dzięki szybkiej łączności Wi-Fi pomiędzy aparatem i smartfonem, mogliśmy błyskawicznie zapisywać nasze zdjęcia. Korzystaliśmy z tego bardzo często, ponieważ w podróży często nie mieliśmy dostępu do komputera. Dzięki temu, niezależni e od tego, gdzie byliśmy, mogliśmy od razu przesyłać zdjęcia rodzinie i znajomym, a także publikować je na naszych profilach społecznościowych.

Oprócz fantastycznej, 20MP matrycy i zaawansowanych trybów, E-M10 Mark IV posiada także wydajną, 5-osiową stabilizację obrazu, która ogranicza drgania obrazu w trakcie filmowania, a także ułatwia zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Byliśmy zaskoczeni, jak dużo zaawansowanej technologii zostało zapakowane w tak mały i kompaktowy aparat!

Więcej zdjęć i informacji na temat naszego projektu znaleźć można na stronie www.social-traveling.de.

Autorzy & Fotografowie: Lisa Nuber and Patrick Scholz

Wszystkie zdjęcia wykonano: